How to participate?

Zúčastnit se turnaje může každý, jednotlivec i tým, který pošle včas kód svého bota. Primárním nástrojem pro tvorbu agentů je platforma PogamutUT2004, která umožňuje pohodlnou tvorbu a ladění agentů v jazyce Java s prostředím NetBeans (projekty botů jsou standardní Maven-based projekty, tzn. můžete použít libovolné jiné prostředí). Nicméně je možné agenty tvořit v libovolném jazyce za využití TCP/IP komunikace s protokolem GameBots 2004(respektive jeho varianty využité v Pogamutu), detailní popis protokolu zde. Turnaj bude běžet na Windowsových strojích (ale nemělo by to být důležité, jelikož Pogamut je otestován jak pro Win tak i Nix).

Naskočit na vlnu kódění botů pro UT2004 je velice jednoduché. Stáhněte si PogamutCup-2014-Package [118 MB]. A postupujte dle readme.txt v zipu.


Platformu Pogamut lze rozběhnout tak, že si nejprve nainstalujete Unreal Tournament 2004 (možno nainstalovat i z kolekce Unreal Anthology), pak Javu 1.6 JDK (pokud chcete kódit v Javě) a dále PogamutUT2004 all-in-one instalátor (naleznete v download sekci Pogamutích stránek). Pokud budete mít s instalací problém, zkuste postupovat podle návodu manuální instalace Pogamutu (existuje také neoficiální návod pro Linux) případně nás okamžitě kontaktujte.

Ve výše zmíněném balíčku PogamutCup-2014-Package naleznete také dva Maven-based projekty a to DMBot a DMMatch.

Projekt DMBot obsahuje předpřipravený kód pro soutěžního bota. Aktuálně umí pouze náhodně běhat po mapě a střílet do protihráčů. Stub je plný nejrůznějších komentářů, návodných odkazů, tipů, dokumentace, která by vás měla uvést do obrazu, jak vyvíjet bota pro soutěž.

Projekt DMMatch obsahuje kód pro pořádání automatických turnajů v UT2004 (spustitelné přes noc). Tyto automatické turnaje můžete využít pro posuzování kvality vašeho bota (zvlášť se doporučuje bojovat s nativními boty z UT2004, kteří jsou dost kvalitní). Třídy opět obsahují spoustu komentářů a tipů, takže by neměl být problém je zprovoznit.

Oba ukázkové projekty používají pro sestavení Maven (verze 3.0.2+). Vězte že Maven vám velmi usnadní práci se závislostmi. Pokud používáte NetBeans verze 7.1 a vyšší, je již vhodný Maven součástí instalace. Eclipse 3.6+ má pro Maven také nativní podporu (případně instalujte M2Eclipse plugin z jejich update-site), takže to není problém ani tam. Pro manuální sestavení bota z příkazové řádky budete nejspíš muset přidat do PATH cestu k souboru mvn.bat (přidejte si proměnné MAVEN_HOME a do PATH přidejte $MAVEN_HOME\bin).

Pogamut NetBeans plugin
Rozhodnete-li se zúčastnit, vyplňte co nejdříve předběžnou přihlášku. Zaprvé dáte nám, organizátorům, vědět, s kolika boty můžeme počítat a za druhé rádi všem předběžně přihlášeným poskytneme mailovou případně Skypovou podporu s jejich programovacími problémy. Určitě se nebojte nám volat, mailovat či psát na speciálně vytvořené fórum. Snažíme se odpovídat na všechny dotazy do 24H. Vyjímkou nejsou ani 10minutové odezvy ;-)

Pro inspiraci nebo porovnání můžete také využít všechny boty z loňského ročníku. K části z nich jsou dostupné i jejich zdrojové kódy.

Do termínu 10. 6. 2014 pak vyplňte závaznou přihlášku
– hlavním smyslem závazné přihlášky je ujasnit, kolik agentů bude soutěžit, aby bylo možné vyjasnit systém turnaje dle tohoto počtu. V rámci závazné přihlášky se též musíte rozhodnout, jestli se osobně zúčastníte turnaje a doprovodného programu.

Pogamut screenshot
Až vyladíte svého bota, pošlete jeho kód nejpozději 20. 6. mailem na info@pogamutcup.com- odešlete vždy zazipovanou kompletní složku projektu bez binárek či přídavných knihoven. Do mailu nezapomeňte uvést jméno autora/název týmu a název vašeho bota. Pokud budete boty vyvíjet v jiném jazyce než Java, je potřeba detaily předání domluvit individuálně, abychom byli schopni váš kód zkompilovat. Ujistěte se, že váš bot zohlednil všechny podmínky pravidel turnaje. Agenty je potřeba poslat takto předem, aby byla možnost vyladit případné technické problémy, které by mohly nastat při spouštění agentů v našem prostředí pro turnaj.

Po odeslání vašeho bota už zbývá jen přijet do Chotěboře na vlastní turnaj, doprovodný workshop a diskuzi a samozřejmě vyhlášení vítězů.

Každému účastnickému týmu proplatíme cestovné na turnaj až do výše 600 Kč.

Těšíme se na vás

Pogamut Cup Team

Comments